פסיכו אונקולוגיה

מפגש ראשון

שלום לכל באי האתר,

ראשית אני מבקש לברך את יוזמי ומקימי האתר ולהביע את תקוותי שיותר ויותר "משתמשים" יפקדו את האתר וימצאו בו עניין, שימוש והזדמנות ליצירת קהילה אינטראקטיבית קשובה ומעשירה של מטפלים ומטופלים.

כאשר אנחנו מדברים על פסיכו-אונקולוגיה אנו מתכוונים לתחום הולך ומתפתח, אשר מתייחס לאספקטים הפסיכולוגיים: הרגשיים, החברתיים, ההתנהגותיים, התפקודיים והאינטלקטואליים הקשורים ורלבנטיים לתחום האונקולוגיה הן אצל החולה ובני המשפחה, הן בקרב אנשי המקצוע וכמובן ביחסים המורכבים ביניהם.

גילוי המחלה הינו "פצצה" הנופלת במרכז הסלון הביתי ומשאירה אותותיה לא רק אצל החולה, אלא גם בקרב הסובבים אותו. ההתמודדות עם המחלה הינה תהליך מתמשך הטומן בחובו אי ודאות, חששות, התלבטויות ועומס רגשי ומשפיעה על החולה, על המשפחה ועל החוויה הקיומית כולה. הליווי הפסיכולוגי, התמיכה והייעוץ מאפשרים לאדם המתמודד עם מחלתו להתייחס לעולמו הפנימי (מחשבות, הרגשות, צרכים), לבחון את מערכת יחסיו עם בני משפחה וחברים, למצוא דרכים המקלות על הסבל ולחתור לאיכות חיים משופרת.

בשלב ראשוני זה של היכרותנו, אני מבקש לצטט שיר אוטנטי שהעתקתי לעצמי מאחד הספרים שקראתי בזמנו, המבטא משהו מעולמה הפנימי של אישה שחלתה. מתנצל מראש על כך שלא רשמתי לעצמי ואינני יודע את שם המשוררת :

לא עוסקת ב"למה" הפסקתי לשאול מזמן
רק בעובדה המצמררת שאני חולה/חולת סרטן
חולה משמעו – מוגבלת חולה משמעו – סובלת
חולה משמעו – לא יכולה חולה משמעו – האם אהיה גדולה?…
חולה משמעו – שמשהו אחר מנהל לי את העולם
שמגביל, שכובל, שגורר אותי למקום נעלם
למקום של פחדים ועצב, למקום של קושי וכאב
למקום שבו בעצם, הכול סביב המחלה סובב
לא רוצה להיות שם, רוצה להיות בריאה,
מנסה, גם בתוך המקום, שם, להחזיר לי את יכולת הבחירה!

בברכה,
ד"ר רוני אדם
פסיכולוג קליני – מנהל
מכבי שירותי בריאות

ד"ר רוני אדם

ד"ר רוני אדם